
Dla wielu informacje, jakie pojawiają się w rejestrze BIG, są źródłem problemów. Negatywne wpisy przekreślają możliwość ubiegania się o kredyt. Nie wykluczają jednak możliwości uzyskania finansowania od podmiotów z rynku pozabankowego. Firmy pożyczkowe skonstruowały ofertę pożyczki bez BIG. Poznaj jej szczegóły i swoje szanse na otrzymanie dodatkowej gotówki.
Jak trafić do BIG? Co kryje się pod pojęciem pożyczki bez BIG?
Zanim prześlesz wniosek do pożyczkodawcy, powinieneś poznać zasady działalności BIG. To podmiot, który przechowuje informacje o zobowiązaniach konsumentów. Gromadzi dane o zadłużeniu oraz terminowych płatnościach. To, że jesteś w BIG, nie oznacza z automatu, że jesteś dłużnikiem. W Polsce nie działa jeden BIG. Trzeba wskazać na:
- ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.,
- Biuro Informacji Gospodarczej S.A.
Ten ostatni udostępnia dane z Biura Informacji Kredytowej (BIK), a także ze Związku Banków Polskich (ZBP). To informacja ważna dla dłużników zarejestrowanych w BIK. Informacje o niespłaconym zobowiązaniu finansowym trafiają do BIG w przypadku, gdy termin wymagalności wynosi co najmniej 30 dni wraz z danymi wierzyciela i dłużnika. Jest tam przekazywane zatem zobowiązanie przeterminowane o co najmniej 30 dni. Do rejestru dłużników ERIF zostaje dopisany dług konsumenta na min. 200 zł. Pozabankowe pożyczki bez BIG to oferty od pożyczkodawców, którzy pożyczają pieniądze w drodze przystępnych procedur. Nie wymagają wyłącznie pozytywnych danych w BIG. Mają możliwość weryfikacji zdolności kredytowej w oparciu o inne reguły niż stosowane przez banki. W efekcie zyskuje na tym konsument.
Zdolność kredytowa a pożyczki bez BIG
Weryfikacja konsumenta, który występuje o pożyczkę jest niezbędna, aby pożyczkodawca poznał sytuację finansową potencjalnego pożyczkobiorcy. To pewien sposób zabezpieczenia dla firm pożyczkowych i ograniczenia ryzyka związanego z pożyczeniem pieniędzy. Dane z BIG o negatywnym charakterze, dotyczące niespłaconych zobowiązań, mogą niekorzystnie wpłynąć na decyzję pożyczkową. Jeśli jednak znajdzie się odpowiedni sposób na zabezpieczenie pożyczki, pozabankowe pożyczki bez BIG mogą zostać udzielone bez przeszkód. Dla wielu pożyczkodawców istotna jest historia kredytowa gwaranta, a nie pożyczkobiorcy. Takie rozwiązanie bywa deską ratunku dla osób, których zadłużenie w BIG jest naprawdę spore.
Ile kosztują pożyczki bez BIG? Czy trzeba zapłacić więcej?
Nie jest tajemnicą, że pożyczkodawcy uzależniają koszty pożyczenia pieniędzy od zakładanej szansy na ich zwrot. Jeśli istnieje duże ryzyko, że zobowiązanie nie zostanie spłacone terminowo, opłaty mogą być wyższe. Dłużnicy mogą napotkać trudności. Powinni więc dobrze przemyśleć swoją decyzję, zanim skorzystają z taniej pożyczki bez BIG. Może być ona kosztowna. Kiedy będzie wymagała poręczenia, może być dotkliwa zarówno dla pożyczkobiorcy, jak i gwaranta. Za pożyczenie pieniędzy dłużnik musi zapłacić więcej. Jeśli dobrze zaplanuje spłatę nowej pożyczki, z pomocą chwilówki bez BIG może mu się jednak udać wyjść na prostą. W ten sposób płacąc sporo, może pozbyć się negatywnych wpisów z BIG.