
Tradycyjne banki bardzo wiele straciły na nieodpowiednim podejściu do podstawowych finansowych potrzeb swoich klientów. Rygorystyczne wymogi co do zarobków, udokumentowanie źródła stałego dochodu (w szczególności zatrudnienie na etacie na umowę na stałe) i sprawdzanie wpisów w Biurze Informacji Kredytowej mocno zniechęcały ludzi, ale były też przyczyną odrzucenia wielu wniosków kredytowych. Klienci zaczęli korzystać z możliwości, jakie oferują im firmy pozabankowe zakotwiczone w internecie.
Czy pożyczki przez internet są bezpieczne?
W sektorze pożyczek udzielanych online działa wiele firm, które w ostatnich latach wypracowały sobie nienaganne opinie. Sporo firm tworzą kadry związane wcześniej z bankowością czy ubezpieczeniami. Na witrynach pożyczkodawców można zapoznać się przejrzystą ofertą produktową, szybko sprawdzić wszystkie koszty i zapoznać się z umową ramową. W razie wątpliwości można zadzwonić do biura obsługi klientów i uzyskać wszelkie niezbędne informacje. Parabankom zależy na renomie, gdyż ma to wpływ na pozyskiwanie nowych i utrzymanie lojalnych klientów. W razie sprawy sądowej związanej z brakiem spłaty w ustalonym terminie niektóre sądy mogą wydać nakaz zapłaty w takim zakresie, by zaspokoić interesy wierzycieli, ale by nie skrzywdzić dłużników – chodzi tutaj o odsetki karne. Sądy co do zasady nie uznają lichwy jeśli zajdzie przesłanka, że takowa ma związek z pożyczką. Nim sprawa trafi na wokandę, lepiej jest jednak porozumieć się z parabankiem i zawrzeć porozumienie w trybie ugodowym. Tak więc takie pożyczki bywają bezpieczniejsze od kredytów gotówkowych w bankach, gdyż sądy w tym przypadku mniej analizują koszty.
Kiedy brać pożyczkę online?
Klienci nie muszą się tłumaczyć z tego na co chcą przeznaczyć pożyczkę, mogą wydać te pieniądze w dowolny sposób. Ale osoby rozsądne dobrze wiedzą, że taki zastrzyk gotówki najbardziej przydaje się w sytuacjach nagłych – traktują pożyczki przez internet jako ostatnią deskę ratunku. Spore grono klientów wydaje pożyczone środki na drobne przyjemności. Boom na pożyczki to święta, długie weekendy, wakacje i urlopy.