Lokata w banku- którą wybrać?

Jednym z popularniejszych produktów bankowych, które są dedykowane do tego, aby w jakiś sposób lokować posiadane oszczędności, są lokaty bankowe. W swoim założeniu lokata jest raczej produktem długoterminowym, gdzie musimy wpłacić określoną sumę pieniędzy na okres od kilku do kilkudziesięciu miesięcy. Obecnie, na rynku znajdziemy ogrom różnego rodzaju ofert banków, które poprzez takie produkty dają nam możliwość pomnażania swoich oszczędności. Zanim jednak zdecydujemy się na jakąkolwiek opcję- dobrze jest szczegółowo zaznajomić się z warunkami oferowanymi przez różne instytucje.

Na jaki okres czasu chcemy wpłacić pieniądze?

Jest to pierwsza, istotna zmienna, która różnicuje te produkty bankowe między sobą. Jeśli chcielibyśmy szybko dotrzeć do zestawienia różnych lokat oferowanych przez najpopularniejsze banki, najlepiej sprawdzić https://wm.pl/851605,Najlepsze-lokaty-bankowe-po-czym-poznac.html. W jednym miejscu znajdziemy porównanie wielu ofert pod kątem tych najistotniejszych czynników- między innymi okresu trwania takiej lokaty. Najkrótszą wersją jest lokata na 30 dni, czyli na bardzo krótki dystans czasowy, a taka jest oferowana jedynie przez dwa banki. Krótki okres czasu trwania przekłada się też na jej stosunkowo niskie oprocentowanie na poziomie 1,5-2%. Znacznie więcej instytucji ma w swoich ofertach lokaty na okres 2 miesięcy czasu- jednakże w przypadku takich oprocentowanie nie wzrasta powyżej 2%. Dopiero w momencie, kiedy będziemy zdecydowani na wpłatę oszczędności na 3 miesiące, możemy liczyć na oprocentowanie w granicach 3-3,5%. Z kolei najwyższe możliwe oprocentowanie w przypadku wpłaty powyżej 5 tysięcy złotych uzyskamy w momencie, kiedy zdecydujemy się na wpłatę na okres 60 miesięcy- będzie to oprocentowanie na poziomie 4%.

Co jeszcze warto wiedzieć o takim sposobie oszczędzania?

Na pewno to, że wiele banków zastrzega, że z takiej oferty można skorzystać tylko raz. W wielu przypadkach produkt ten nie występuje samodzielnie- można z niego skorzystać na przykład przy zakładaniu konta osobistego. Oferty zazwyczaj posiadają gwarancje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, co sprawia, że możemy być całkowicie spokojni o swoje oszczędności- na pewno nam nie przepadną, nawet jeśli zamrozimy je na dłuższy czas.

Najatrakcyjniejsze oferty najczęściej są dedykowane nowych klientom. W niektórych ofertach znajdziemy też możliwość zerwania umowy bez utraty odsetek. Musimy się jednak liczyć z tym, że w wielu przypadkach rezygnacja z lokaty i wyjęcie pieniędzy z banku będzie się wiązało ze stratą tych odsetek. Wpłacając więc pieniądze, dobrze jest się zastanowić, jaki okres czasu trwania takiego produktu będzie dla nas najlepszy tak, abyśmy nie musieli potem martwić się konsekwencjami zerwania umowy. Co istotne, wiele lokat bez problemu uda się nam założyć przez internet, bez konieczności wychodzenia z domu. Trzeba więc tylko przeanalizować wszystkie zasady oszczędzania w taki właśnie sposób i wybrać ofertę zaufanej instytucji bankowej, która pozwoli nam efektywnie pomnażać nasze pieniądze.

Author: Skrzypek Aleksandra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *