Kredyty gotówkowe na oświadczenie: co warto o nich wiedzieć?

kredyty gotowkowe

Według stereotypowego przekonania kredyty konsumpcyjne w bankach należą do rozwiązań trudno dostępnych. Klienci bardzo często są przekonani, że uzyskanie jakiejkolwiek formy kredytu w banku, nawet jeśli ma być to zwykły kredyt gotówkowy, wymaga nie tylko nieskazitelnej historii w bazach, ale również przedstawienia bankowi szeregu dokumentów. Warto więc zdawać sobie sprawę z faktu, że tego rodzaju wyobrażenie na temat sposobu działania branży bankowej obecnie nie jest już do końca aktualne. Kredyty gotówkowe oraz zakupy ratalne coraz częściej są dostępne na oświadczenie, ergo nie wymagają od potencjalnego kredytobiorcy przedstawiania żadnej dodatkowej dokumentacji.

Jednocześnie jednak nie wszystkie banki działające aktualnie na polskim rynku udostępniają swoim klientom możliwość zaciągnięcia kredytu na oświadczenie. Co więcej, sam fakt, iż dany bank posiada w swojej ofercie takie rozwiązanie nie oznacza, że konkretny klient na pewno otrzyma kredyt na oświadczenie.

W obecnych realiach kredyty gotówkowe oraz zakupy ratalne coraz częściej są dostępne na oświadczenie.

Kredyty na oświadczenie: co warto o nich wiedzieć?

Według stereotypu kredyt w banku zawsze wymaga dopełnienia długiego szeregu formalności. Nie jest to jednak przekonanie całkowicie adekwatne. Pod względem procesu wnioskowania i ofertowania kredyty na oświadczenie tak naprawdę niewiele różnią się od popularnych „chwilówek”.

Co przede wszystkim cechuje ten segment oferty banków? Finansowanie będzie dostępne według uproszczonego modelu oceny naszej zdolności kredytowej. Zamiast więc np. zaświadczenia o dochodach, bankowi wystarczy deklaracja nt. wysokości zarobków i kosztów związanych z utrzymaniem.

Oczywiście, poza przyjęciem deklaracji bank sprawdzi również naszą historię kredytową. W tym aspekcie możemy spodziewać się znacznie bardziej rygorystycznego podejścia, niż ma to miejsce na przykład w przypadku oferty pożyczek pozabankowych. Negatywna historia w bazach typu BIK lub KRD najpewniej spowoduje, że nasz wniosek o przyznanie kredytu zostanie automatycznie odrzucony.

Czy kredyty gotówkowe na oświadczenie są dostępne dla wszystkich klientów?

Odpowiadając na powyższe pytanie, należy zacząć od tego, że nie wszystkie banki mają w swojej ofercie możliwość zaciągnięcia kredytu gotówkowego na oświadczenie. W przypadku niektórych instytucji bankowych konieczne będzie więc wnioskowanie o przyznanie kredytu według standardowego modelu, a więc z przedstawieniem oświadczenia o zarobkach lub innej dokumentacji.

Kolejna ważna kwestia to fakt, że banki w pewien sposób premiują klientów, którzy mają u nich rachunek bieżący od dłuższego czasu. W takiej sytuacji często istnieje nawet możliwość uzyskania kredytu na oświadczenie całkowicie online, a więc bez konieczności wizyty w oddziale. Jest to okoliczność jak najbardziej zrozumiała, ponieważ bank ma wtedy bezpośredni wgląd w stan naszych finansów, co znacząco ułatwia proces oceny naszej zdolności kredytowej.

Author: Skrzypek Aleksandra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *