Faktoring – Co to jest i jak działa?

faktoring

Nieterminowe płatności to zmora firm. Zwłaszcza tych mniejszych, które nie posiadają dużych zapasów środków pieniężnych i łatwo zaburzyć ich płynność finansową. Niestety często zdarza się, że świadczą one na zasadzie outsource’ingu usługę dla dużych spółek, które wystawiają fakturę z odroczonym terminem płatności. Wtedy pojawia się problem, ponieważ prowadzenie działalności sporo kosztuje. Na szczęście, bankowcy w porozumieniu z prawnikami opracowali faktoring. Przyjrzyjmy mu się bliżej.

Co to takiego faktoring?

Przede wszystkim polega on na zarządzaniu wierzytelnościami firmy. Firma, która otrzymała fakturę z odroczonym terminem płatności może sprzedać ją (a dokładniej posiadaną wierzytelność) instytucji finansowej, która zajmuje się właśnie fakoringiem. Taka instytucja po ocenie wiarygodności kontrahenta i oszacowaniu swoich szans na odzyskanie wierzytelności wypłaca całość lub część faktury po potrąceniu swojej marży i kupuje od nas wierzytelność przejmując na siebie wszelkie prawa, ale i ciężary związane z dochodzeniem roszczenia. Brzmi skomplikowanie? Zobaczmy to na przykładzie.

Prowadzisz małą firmę transportową, która zawarła z dużą firmą budowlaną umowę o dostawę piasku. Surowiec został dowieziony, a Ty wystawiasz fakturę i czekasz na płatność. Niestety w praktyce duzi kontrahenci często wymuszają długie terminy płatności, np. 45 albo 60 dni. Nie warto mieć złudzeń, najprawdopodobniej przelew przyjdzie w ostatni, możliwy dzień. A przecież firma musi funkcjonować. Trzeba podpisywać nowe umowy, kupować sprzęt, wypłacić pracownikom pensję. Co wtedy?

Właśnie wtedy z pomocą przychodzi faktor, który może kupić od Ciebie wierzytelności i wypłacić– w jednej lub kilku transzach kwoty widniejące na fakturze.

Kto najwięcej skorzysta na takim rozwiązaniu?

Oczywiście bycie faktorantem nie każdemu się opłaci, przecież od każdej faktury płacisz marżę, a nie zawsze pieniądze są potrzebne od razu. Jest to jednak doskonałe rozwiązanie kiedy:

  • Chcesz uchronić firmę przed zatorami płatniczymi,
  • Szukasz stabilnego sposobu finansowania rozwoju działalności gospodarczej,
  • Wystawiasz faktury z odroczonymi terminami płatności,
  • Prowadzisz małą firmę, która ma słabą pozycję negocjacyjną.

Korzystanie z faktoringu to przede wszystkim możliwość zapewnienia płynnego rozwoju powadzonej firmy. Dzięki wypłacanym zaliczkom masz środki na zakup towarów, surowców i maszyn oraz na wypłatę wynagrodzeń pracowniczych. Zrzucasz z siebie także ciężar ewentualnego dochodzenia wierzytelności przed sądem powszechnym.

Ile kosztuje usługa faktoringu?

Oczywiście niema jednej, uniwersalnej stawki, a każdy faktor stosuje swoje zasady wyliczenia kosztów. Zasadniczo jednak na koszty składa się: określana procentowo prowizja od finansowanej kwoty oraz dzienne oprocentowanie według indeksu WIBOR. Faktor weryfikuje nasza działalność oraz wypłacalność i podejmuje decyzję o podpisaniu wniosku. Obecnie te procedury są na tyle elastyczne i uproszczone, że z łatwością możesz złożyć nawet wniosek o podpisanie takiej umowy on-line.

Pamiętaj, że opóźnienia w płatnościach faktur to jeszcze nie koniec świata. Warto rozważyć skorzystanie z omawianej usługi, aby zapewnić swojej firmie płynny i dynamiczny rozwój.

Author: Skrzypek Aleksandra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *