Czy warto pożyczać na raty?

Pożyczki ratalne

Każdy z nas na pewno potrzebuje czasami dodatkowej gotówki. Po szybką pożyczkę można zawnioskować do instytucji pozabankowych. Kiedy staramy się o chwilówki możemy pożyczyć zwykle tylko kilka tysięcy, ponadto na krótki czas. Inne rozwiązanie to pożyczki na raty przez Internet, kiedy mamy możliwość pożyczenia kwoty nawet do 10 tys. złotych.

Taka pożyczka będzie miała nieco dłuższy okres spłaty, ponadto jak sama jej nazwa wskazuje zobowiązanie zostanie rozłożone na raty, które nie będą nazbyt odczuwalne dla budżetu domowego. Dzięki temu mając zobowiązanie pożyczkowe mamy możliwość odłożenia pieniędzy do przysłowiowej skarbonki. Możemy ubiegać się o nią bez wychodzenia z domu. Wniosek wypełnia się za pośrednictwem internetu, a umowa zostanie dostarczona przez kuriera. Warto mieć na uwadze, że wszystkie warunki uzyskania pożyczki na raty wyznacza Ustawa dotycząca kredytów konsumenckich.

Wniosek o pożyczkę na raty – co trzeba zrobić, ażeby dostać pożyczkę na raty ?

Żebyśmy mogli dostać pożyczkę na raty powinniśmy najpierw podpisać stosowną umowę najlepiej z firmą, która podda weryfikacji naszą zdolność kredytową już podczas etapu składania wniosku. Jeśli chcemy ubiegać się o pożyczkę w banku zwykle zmuszeni jesteśmy dostarczyć dokumenty, które potwierdzają nasze zatrudnienie, a przede wszystkim wykażą wysokość osiąganych w skali miesiąca dochodów.

W przypadku, gdy wnioskujemy o pożyczkę na raty przez internet do wypełnienia formularza wystarczą dane takie jak :

  • imię i nazwisko,
  • adres korespondencyjny,
  • seria i numer dowodu osobistego,
  • zadeklarowana kwota ewentualnej pożyczki,
  • kwota comiesięcznych dochodów,
  • numer konta bankowego.

Jaki będzie koszt pożyczki na raty ?

Pożyczkę na raty, tak jak innego rodzaju produkty, powinno się dokładnie przeanalizować pod kontem kosztów, które będą z nią związane. Bardzo pomocny może być wskaźnik RRSO (rzeczywista stopa procentowa).

Podczas analizowania warunków nie można jednak ograniczać się tylko do tegoż wskaźnika, ponieważ RRSO liczy się w skali całego roku, dlatego też jeśli spłata pożyczki nastąpi zaledwie po kilku miesiącach, to wskaźnik stanie się dużo mniej skuteczny od policzenia całości kosztów pożyczki.

Pożyczki na raty, tak jak w przypadku większości produktów pożyczkowych posiadają dwa najważniejsze koszty : oprocentowanie i prowizję. Wszystkie informacje odnośnie kosztów powinny być zaprezentowane w zrozumiały i prosty sposób dla klientów na formularzu informacyjnym, który otrzymają oni jeszcze przed podpisaniem umowy.

Może się również zdarzyć, że pierwszą zaciągniętą pożyczka w wybranej firmie pożyczkowej otrzymamy od pożyczkodawcy bez żadnego oprocentowania, albo też że zapłacimy tylko prowizję od jej udzielenia, lub że standardowa prowizja stanie się mniejsza aniżeli w przypadku pierwszej zaciągniętej pożyczki. Niemniej jednak nie zwalnia nas to z konieczności bardzo dokładnego przeanalizowania kosztów. Prowizja w przypadku pożyczek na raty jest na ogół uzależniona od kwoty, ale i od okresu spłaty, który przewidziany jest w umowie.

Author: Skrzypek Aleksandra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *