Co musimy wiedzieć o kredycie hipotecznym?

kredyt hipoteczny

Zapewne każda osoba marzy o tym, żeby mieć swoje własne mieszkanie, czy też dom. Jak wiadomo jest to bardzo kosztowna inwestycja, w związku z czym mało kto dysponuje gotówką „od ręki”, dzięki której możemy zrealizować takie marzenie. Obecnie jednakże mamy możliwość zakupienia domu, czy też mieszkania, biorąc tak zwany kredyt hipoteczny, który w ostatnim czasie cieszy się naprawdę bardzo dużym zainteresowaniem.te  W związku z tym, co musimy wiedzieć na temat kredytu hipotecznego?

Czym właściwie jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny, to dość specyficzny kredyt, ponieważ jego zabezpieczeniem jest nieruchomość. Kredyt hipoteczny możemy wziąć jedynie na określony cel, a więc na przykład na budowę domu, czy też zakup domu, bądź mieszkania. Niestety nie ma możliwości wzięcia kredytu hipotecznego bez wkładu własnego, co oznacza, że musimy posiadać określoną kwotę pieniędzy przeznaczoną na zakup, bądź budowę nieruchomości, natomiast bank dokłada nam resztę. Maksymalnie od banku możemy dostać 90% ceny nieruchomości, pozostałą kwotę musimy zapłacić sami. Trzeba wiedzieć, że im więcej naszych oszczędności wnosimy do kredytu, tym lepsze warunki kredytowania bank będzie nam w stanie zaoferować.

Jakie są warunki udzielenia kredytu hipotecznego?

Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami zapłacić sobie za wymarzone mieszkanie, czy też dom, to najpierw musimy dokładnie sprawdzić wszystkie koszty kredytu hipotecznego, Przede wszystkim porównując oferty, jakie proponują banki, na samym początku koniecznie powinniśmy sprawdzić, jakie jest oprocentowanie kredytów hipotecznych, jednak musimy liczyć się z tym, że niejednokrotnie banki doliczają różnego rodzaju opłaty, takie jak na przykład prowizja. Koniecznie musimy zapłacić również składkę ubezpieczeniową, która podwyższa ostateczny koszt kredytu hipotecznego. W związku z tym zdecydowanie najlepszym wskaźnikiem, jeżeli chodzi o porównywanie kredytów, jest tak zwana rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO). Im większy wkład własny wniesiemy do kredytu, tym mniejsza kwota od banku jest nam potrzebna, a co za tym idzie, możemy liczyć na obniżenie wysokości rat. Jeżeli chcemy ubiegać się o kredyt hipoteczny w banku, musimy się liczyć z tym, że bank będzie sprawdzał naszą zdolność kredytową, ponieważ tego typu kredyt jest przyznawany wyłącznie osobom, które według banku mają większe szanse jego spłaty. Im wyższe zarobki oraz brak innych zobowiązań finansowych, tym większe szanse na to, że bank przyzna nam taki kredyt. Nadal banki przychylniej patrzą na osoby, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Zanim podpiszemy z bankiem umowę, musimy dowiedzieć się na przykład, czy wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego jest związana z dodatkowymi opłatami, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości.

Jeżeli bierzemy kredyt hipoteczny, to bank zobowiązuje nas również do wykupu ubezpieczenia nieruchomości, które obejmuje takie zdarzenia, jak na przykład spalenie, zalanie, czy też inne przypadki losowe.

Author: Skrzypek Aleksandra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *