Praca w Anglii – jak uzyskać zwrot podatku? Rozliczenia podatkowe w UK

Jeżeli chcemy otrzymać zwrot podatku z Anglii potrzebujemy oryginału dokumentu P45 lub dokumentu P60. P45 wystawia pracodawca, u którego kończymy pracę w trakcie roku podatkowego. Natomiast P60 pracodawca ma obowiązek wystawić każdorazowo po zakończeniu roku podatkowego (w Anglii – 5 kwietnia). Jeżeli z jakiegoś powodu nie posiadamy żadnego z tych dokumentów to wystarczającym będzie nasz ostatni payslip. Koniecznym warunkiem jest aby zawierał on informacje o łącznym dochodzie, dane i adres siedziby pracodawcy oraz kwotę zapłaconego podatku. Pracując na umowę, od której odprowadzane są składki rozliczenia podatkowe w UK zrobi za nas pracodawca.

To ile zwrotu możemy odzyskać zależne jest od uzyskanego dochodu. Jeżeli nie przekroczymy kwoty wolnej od opodatkowania to odzyskamy całą nadpłatę. Musimy pamiętać o zgłoszeniu każdej naszej pracy. Nawet jeżeli nie opłacaliśmy z niej składek czy była to praca na pół etatu.

O zwrot podatku możemy ubiegać się po zakończeniu roku podatkowego i do 4 lat wstecz. Dodatkowo musimy się ubiegać o zwrot podatku za cały okres pracy w Anglii.

Uzyskanie zwrotu trwa od 2 do 3 miesięcy. Czas ten może ulec zmianie. Zwracany podatek z UK może zostać przekazywany w formie przelewu na rachunek angielski lub w formie czeku wysłanego na nasz adres w Polsce.

Rozliczenie podatkowe w Anglii musimy przeprowadzić sami jeżeli m. in. uzyskaliśmy dochód, od którego nie był odprowadzony podatek.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *