Zwrot podatku z zagranicy

Porady, formularze – internetowy poradnik


Uzyskaj zwrot podatku 10% taniej z kodem rabatowym "tanizwrot", KLIKNIJ!

Zwrot podatku z Norwegii

Rozliczenie podatku z Norwegii – procedura

Jeden z niewielu krajów, które nakazuje emigrantów rozliczenia się z podatku. Mowa o Norwegii – jeden z krajów skandynawskich, który znany jest z oziębłego klimatu i wielu perspektyw zawodowych, które czekają również na Polaków. Tamtejszy obowiązek rozliczania się z przychodu z tytułu pracy spędza sen z powiek wielu emigrantom. Uspokajamy – procedury nie są wcale zawiłe, a możliwy zwrot podatku z Norwegii może opiewać nawet na kilkaset euro – jest to więc pokaźna suma, o jaką warto walczyć.

Podobnie, jak w wielu zagranicznych krajach, tak i w Norwegii podstawą do rozpoczęcia procedury zwrotu podatku jest karta podatkowa wystawiona przez przedsiębiorcę, tak zwana skattekort. Pracodawca ma obowiązek wystawienia dokumentu podatkowego każdemu pracobiorcy, który legalnie wykonywał pracę na terenie Norwegii.

Formularz podatkowy wysyłany do urzędu skarbowego w Norwegii wymaga określenia klasy podatkowej – wyznacza się ją na podstawie dochodów, jakie uzyskaliśmy w danym roku rozliczeniowym. To one również definiują, o jaką sumę możemy się ubiegać z tytułu pracy.

Podczas ubiegania się o zwrot nadpłaconego podatku należy jasno określić, czy występujemy z tytułu pracobiorcy, czy pracodawcy. W Norwegii ważne jest także to, gdzie jesteśmy zatrudnieni. W tamtejszym kraju stacjonuje wielu zagranicznych przedsiębiorców. Jeżeli pracowaliśmy w norweskiej firmie, rozliczenie wygląda inaczej, niż w przypadku pracy u zagranicznego pracodawcy. Jeżeli nie jesteśmy pewni, gdzie zarejestrowana była jednostka, w której pracowaliśmy, należy sprawdzić to w Urzędzie Podatkowym (likningskontoret).

Kolejna sprawa to dokumenty. Chcąc legalnie pracować w Norwegii i ubiegać się o zwrot podatku należy mieć:

  • Stały adres zameldowania – bez niego nie otrzymamy pozwolenia na pracę, a bez pozwolenia nie otrzymamy umowy i karty podatkowej.
  • Umowę lub jej skan. Urząd akceptuje także dokument kontraktowy.
  • Ważny paszport, którego kopię wysyłamy do Urzędu.
  • Specjalny numer D-numer lub norweski pesel.

Ważne – rozliczenie do Urzędu musi zostać wysłane do 31 marca kolejnego roku! W przeciwnym razie formularz zostanie uznany za opóźniony, przez co podatnik może otrzymać karę. Pomoc i wzory formularzy do wypełnienia znajdziemy na stronie: http://www.skatteetaten.no/.