Zwrot podatku z zagranicy

Porady, formularze – internetowy poradnik


Uzyskaj zwrot podatku 10% taniej z kodem rabatowym "tanizwrot", KLIKNIJ!

Zwrot podatku z Niemiec

Rozliczenie podatku z Niemiec – procedura

Zachodni sąsiedzi – Niemcy. Kraj, który oferuje możliwości zatrudnienia nawet dla tych, którzy nie znają języka (chociaż takie osoby zwykle zarabiają znacznie mniej). Prawdziwe podwoje niemieccy przedsiębiorcy otwierają przez polakami, którzy znają język, a do tego mają uprawnienia lub wypracowany fach w ręku – najbardziej pożądane profesję związane są z informatyką oraz przemysłem ciężkim. Jednak nie trzeba być inżynierem, aby wyruszyć do Niemiec i tam zdobyć legalną pracę. Niemieccy przedsiębiorcy nie decydują się na zatrudnianie polaków na czarno – umowa jest tam podstawą.

Jeżeli mówimy o umowie i legalnej pracy w Niemczech, mówimy także o zwrocie nadpłaconego podatku, który przysługuje nam z tytułu pracy w Niemczech. Jeżeli podpisaliśmy umowę o pracę i z tego tytułu przedsiębiorca wystawił nam kartę podatkową – mamy możliwość ubiegania się o zwrot podatku z Niemiec. Zwrot może sięgać nawet kilkuset euro, stąd wielu Polaków ubiega się o to, co im się prawnie należy. Oto najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi związane ze zwrotem podatku z tytułu pracy w Niemczech.

Pytania i odpowiedzi:

– Kto może ubiegać się o zwrot z tytułu pracy w Niemczech? – Każdy, kto legalnie pracował na trenie Niemiec. Warunkiem jest opłata składek oraz odprowadzanie podatku przez pracodawcę.

– Co jest podstawą do odliczenia podatku? – O podatek należy biegać się na podstawie karty podatkowej, którą otrzymujemy pod koniec roku od pracodawcy lub niezwłocznie po zerwaniu umowy.

– Kiedy mogę ubiegać się o zwrot podatku? – Podania o zwrot należnego podatku można składać przez cały rok.

– Jak wysoki jest zwrot nadpłaconego podatku? – Suma zawarta jest na karcie podatkowej w rubrykach Lohnsteuer, Solidaritätszuschlag i Kirchensteuer.

– Jakie dokumenty są potrzebne, aby ubiegać się o zwrot zapłaconego podatku? – Podstawą jest karta podatkowa (Lohnsteuerkarte) wystawiona przez pracodawcę. Wysyłamy ją do odpowiedniego urzędu skarbowego w Niemczech, dołączając także kopię paszportu i dowodu osobistego. Odpowiedź otrzymujemy w przeciągu 4 miesięcy – wówczas urząd wyśle do nas dokument o nazwie Einkommensteuerbescheid.

Oto spis oficjalnych urzędów skarbowych w Niemczech wraz z ich stronami, na których znajdują się dokładnie informacje i wzory formularzy: http://www.finanzamt.nrw.de/