Zwrot podatku z zagranicy

Porady, formularze – internetowy poradnik


Uzyskaj zwrot podatku 10% taniej z kodem rabatowym "tanizwrot", KLIKNIJ!

Zwrot podatku z Holandii

Rozliczenie podatku z Holandii – Jaaropgaaf i salaris.

Holandia to kraj możliwości, który otwiera się również na emigrantów z Polski. Wszyscy, którzy legalnie pracują lub pracowali na terenie Holandii mogą ubiegać się o stosowny zwrot podatku. W przypadku pracy w Holandii (tylko tej legalnej, od której pracodawca odciągał składki i opłacał należyty podatek) mamy szansę odzyskać pełny zwrot. W tym celu należy przygotować specjalny formularz o nazwie jaaropgaaf. Jeżeli natomiast nie posiadamy tego dokumentu, wystarczy ostatni salaris, czyli dokument od pracodawcy, który podsumowuje wypłatę. Pracodawca jest zobowiązany do wystawienia wyżej wspomnianych dokumentów każdemu pracownikowi.

Dokumenty, na podstawie których wypełniany jest formularz o zwrot podatku z Holandii pracodawca musi przekazać pod koniec roku rozliczeniowego lub tuż po zakończeniu współpracy z danym pracobiorcą. Jeżeli pracodawca nie wystawia ich od razu, należy zgłosić się do jednostki pracy i poprosić o wystawienie stosownych formularzy. Przedsiębiorcy w Holandii na szczęście pilnują spraw związanych z księgowością i dokumentami – wynika to z faktu wysokich i surowych kar za zaniedbania.

Najlepiej jeszcze podczas pobytu w Holandii ubiegać się o kartę podatkową od pracodawcy. Ciekawostką jest fakt, że rozliczenie podatkowe w Holandii nie jest obowiązkowe. Jednak niewielu Polaków z tego rezygnuje – tamtejsze wypłaty z tytułu zwrotu podatku sięgają nawet kilkuset euro. W Holandii możliwe jest także uzyskanie zwrotu podatku rozłąkowego – jeżeli jedna osoba legalnie pracuje w Holandii, a druga w Polsce – możliwe jest ubieganie się o tak zwane rozłąkowe.

Wniosek o przyznanie zwrotu podatku można składać przez cały rok. Okres rozliczeniowy uwzględnia 5 lat wstecz. Podczas składania wniosku należy uwzględnić wszystkie prace i dochody z tytułu wykonywanej pracy na terenie Holandii. Średni czas oczekiwania na otrzymanie decyzji i pieniędzy to około 3 miesięcy od złożenia stosownych dokumentów. Czas ten może się wydłużyć, jeżeli złożone dokumenty nie będą pełne. Kwota, jaką możemy odzyskać to kilkaset euro – pełny zwrot nadpłaconego podatku jest możliwy tylko w przypadku nieprzekroczenia progu podatkowego.

Oficjalna strona urzędu skarbowego w Holandii, na której znajdziemy pomoc i przykładowe formularze: http://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/bldcontentnl/belastingdienst/prive/index.html