Zwrot podatku z zagranicy

Porady, formularze – internetowy poradnik


Uzyskaj zwrot podatku 10% taniej z kodem rabatowym "tanizwrot", KLIKNIJ!

Zwrot podatku z Francji

Rozliczenie podatku z Francji – procedura

Francja zaprasza emigrantów, którzy nastawieni są na legalną pracę i odprowadzanie podatków. Polacy być może nie wybywają do Francji w zastraszającej i przeważającej liczbie, ale dość spory odsetek emigrantów wyrusza właśnie do Francji, gdzie najczęściej zatrudniani są pracownicy budownictwa oraz informatycy. Francuzi doceniają Polską myśl techniczną, zapał do pracy i pomysłowość, odwdzięczając się tym samym możliwością legalnej pracy i szansą na odzyskanie nadpłaconego podatku.

Jednak uwaga, we Francji to nie pracodawca jest zobowiązany do uiszczania składek za pracownika, a sam pracownik trzy razy do roku (zwykle w lutym, maju i wrześniu) zobowiązuje się złożyć specjalne zeznanie i opłacić składkę z tytułu pracy. Deklaracje, które zostaną złożone w tym czasie stają się także podstawą do dalszego zainicjowania procedury ubiegania się o zwrot podatku.

We Francji to pracobiorca trzyma w ryzach swoje podatki i to on decyduje, czy chce rozliczyć się z Urzędem, czy też nie (jednocześnie tracąc możliwość otrzymania zwrotu podatku). Należy uważać na podwójne rozliczanie się – nie wolno uwzględnić dochodów z Francji w polskim rozliczeniu podatkowym. Urząd francuski pozwala na wspólne rozliczanie się małżonków i rodzin, na tej podstawie obliczając należny zwrot podatku z Francji.

Mając dokumenty podatkowe, należy wysłać do Urzędu Skarbowego w odpowiednim regionie Francji formularz, w którym zawrzemy wszystkie dochody z tytułu pracy we Francji. Rozliczyć się z urzędem możemy nawet do 5 lat wstecz, uwzględniając wszystkie lata pracy i dochody z tytułu wykonywanych zawodów na terenie Francji. Oczywiście wliczamy w rozliczenie tylko te dochody, które zostały uzyskane na podstawie umowy o legalności pracy.

Zwykle na decyzję czeka się do 3 miesięcy. Formularz o zwrot podatku możemy złożyć w każdej chwili. Francja jest jednym z nielicznych krajów świata, w którym to nie pracodawca ma obowiązek rozliczania się z urzędami, a pracobiorcy, którzy sami muszą pilnować spraw podatkowych.

Wszystkie wzory formularzy znajdują się na oficjalnej stronie urzędu francuskiego: http://www.impots.gouv.fr/