Zwrot podatku z zagranicy

Porady, formularze – internetowy poradnik


Uzyskaj zwrot podatku 10% taniej z kodem rabatowym "tanizwrot", KLIKNIJ!

Zwrot podatku z Belgii

Rozliczenie podatku z Belgii – procedura

Kraj, który zajmuje czołowe miejsce w rankingu najczęściej odwiedzanych przez polskich emigrantów regionów pracowniczych. Belgia, bo o niej mowa, to wiele możliwości podjęcia pracy. Najczęściej Polacy wybierają się do Belgii, aby pracować w dziale transportu lub budownictwa. Doceniani jesteśmy także na gruncie informatycznym i przemysłowym. To sprawia, że tamtejsi przedsiębiorcy chętnie podpisują z nami umowy o prace, stwarzając nam także możliwość ubiegania się o zwrot podatku z Belgii.

Polacy często interesują się formularzami dotyczącymi zwrotu podatku, gdyż w Belgii panuje obowiązek rozliczania się z tamtejszym urzędem. Obowiązek nałożono na każdego, zarówno na rodowitych mieszkańców Belgii, jak i na emigrantów, którzy bez zameldowania pracują w tym kraju. Taki stan rzeczy wymusza na pracodawcach dopilnowanie kwestii księgowych i odprowadzanie składek z wypłat pracowników. Składki są dość wysokie, ale możliwości na zwrot podatku w pewnym stopniu rekompensują nadpłacony podatek.

W Belgii rozliczać możemy się za 3 lata pracy wstecz. Aby rozpocząć procedurę zwrotu podatku, należy do odpowiedniego Urzędu Skarbowego w Belgii wysyłać następujące dokumenty:

  • Formularz zwrotu podatku, wypełniony.
  • W przypadku rozliczania wspólnego formę, podpisaną przez obojga małżonków. Do tego należy dodać dwa pełnomocnictwa.
  • Kopię dowodu osobistego.
  • Kopię PIT-36 oraz kopie załącznika ZG.
  • Przetłumaczony meldunek, akt urodzenia dzieci (jeżeli w formularzu zawarliśmy opiekę nad potomstwem), oraz przetłumaczony akt zawarcia związku małżeństwa (tylko w przypadku rozliczania się wspólnie z małżonkiem).

Dla Polaków pracujących legalnie w Belgii przygotowano specjalne ulgi na dzieci, ulgi rodzinne, ulgi związane z wykonywanym zawodem – dlatego do urzędu należy wysłać stosowny komplet dokumentów.

Urząd wysyła do podatników specjalne pisma, nakazując im rozliczyć się z dochodów. W tychże pismach zawarte są dokładne daty, do kiedy należy dostarczyć do urzędu komplet dokumentów. Urząd natomiast ma od 9 do 12 tygodni na przesłanie pieniędzy (liczone od daty otrzymania dokumentów).

W Belgii urzędy pracują wedle ustalonych kodów ACV/CSC. Wystarczy przejść na stronę http://www.acv-online.be/acvcsc.internet.searchdc.webui/?lang=1, wpisać kod pocztowy regionu, aby program przeniósł nas na stronę odpowiedniego urzędu, w którym dostępne są wzory formularzy i dokładne terminy składania wniosków.