Zwrot podatku z zagranicy

Porady, formularze – internetowy poradnik


Uzyskaj zwrot podatku 10% taniej z kodem rabatowym "tanizwrot", KLIKNIJ!

Zwrot podatku z Austrii

Rozliczenie podatku z Austrii – procedura

Austria to kolejny kraj na mapie polskich emigrantów, którzy szukają pracy i nowego startu za granicami swojego rodowitego kraju. Legalna praca w Austrii nie różni się niczym od tych, które podejmujemy w Niemczech lub w UK. Tu również obowiązuje umowa i konieczność odprowadzania składek i podatku od każdego legalnie zatrudnionego pracownika. Pracodawcy podpisujący umowę z pracobiorcami zobowiązują się odprowadzać składki i wpłacać je na konto państwa. Pracobiorca z końcem każdego roku lub po skończeniu kontraktu ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Podstawą do rozpoczęcia procedury zwrotu jest oczywiście karta podatkowa, którą ma obowiązek wystawić każdy przedsiębiorca.

W Austrii emigranci nie mają obowiązku rozliczania się z tamtejszym urzędem. Taki obowiązek ciąży tylko na austriackich rezydentach (rezydentem staje się każdy, kto pracował w Austrii ponad pół roku lub jego roczny dochód w 90% został pozyskany właśnie w Austrii). Niemniej każdy, kto wykonywał pracę w Austrii na podstawie umowy ma prawo ubiegać się o zwrot podatku z Austrii. W grę wchodzą kwoty rzędu kilkuset euro, co stanowi dość smakowity kąsek dla każdego, kto wykonywał tam legalną pracę.

O przeliczenie podatku za pracę w Austrii możemy ubiegać się do 5 lat wstecz. Składając wniosek należy uwzględnić wszystkie prace i dochody, jakie wykonywaliśmy w tym okresie. Jak wspominaliśmy, proces inauguracji zwrotu podatku zaczyna się od karty podatkowej, zwanej w Austrii Lohnzettel. Jeżeli pracodawca nie wystawił nam takiej karty – możemy się ubiegać o wystawienie jej kopii.

Ważne – nie możemy ubiegać się o zwrot, jeżeli w danym roku pracowaliśmy także w innych krajach Europy i tam uzyskaliśmy dochód większy, niż 10 tysięcy euro.

Wszystkie formularze niezbędne do złożenia wniosku o zwrot podatku znajdują się na oficjalnej stronie Urzędu Skarbowego w Austrii: https://www.bmf.gv.at/