Zwrot podatku z zagranicy

Porady, formularze – internetowy poradnik


Uzyskaj zwrot podatku 10% taniej z kodem rabatowym "tanizwrot", KLIKNIJ!

Zwrot podatku z Anglii

Rozliczenie podatku z Anglii –  jak odzyskać podatek za pracę w Anglii?

Wielu naszych rodaków szuka pracowniczego szczęścia na wyspach, czyli wyruszając do UK. Mówi się, że co piąty rodak decydujący się na emigrację wybiera właśnie Anglię i kraje sąsiednie, czyli Szkocję, Walię lub Irlandię. W tych krajach tworzone są nawet osiedla polskich emigrantów, którzy tam pracują, tam wychowują dzieci i tam uczestniczą w codziennym życiu.

Jedni wyruszają tam na stałe, inni tylko po pracę dorywczą. W każdym przypadku zwrot podatku z Anglii jest możliwy, ale tylko wtedy, gdy pracowaliśmy legalnie, z podpisaną umową i tylko wtedy, gdy pracodawca odprowadzał od naszych dochodów stosowne składki. Poniżej zamieszczamy dokładne warunki i procedury dotyczące ubiegania się o zwrot z tytułu pracy w Anglii.

O podatek z tytułu pracy w UK możemy starać się do 5 kwietnia każdego roku rozliczeniowego. Formularz zwrotu można złożyć także zaraz po powrocie do Polski.

  • Procedura rozpatrywania formularzy w Anglii trwa od 4 do 6 miesięcy.
  • Jeżeli nasze zarobki nie przekroczyły progu podatkowego, zwrot podatku z UK przysługuje w pełnej sumie. Po przekroczeniu progu podatkowego zwracana jest tylko częściowa kwota podatku.
  • O podatek za pracę w Anglii można ubiegać się do 5 lat wstecz.
  • W Anglii o ubieganie się o zwrot nie jest konieczny numer NI (National Insurance), jednak brak tego numeru znacząco wydłuża procedurę, a w niektórych przypadkach jest podstawą do odrzucenia wniosku o przyznanie zwrotu podatku.
  • Płatnicy z kartą CIS (podatek 200%, często spotkany w branży budowlanej) również mogą ubiegać się o zwrot.
  • W formularzu należy przedstawić wszystkie dochody za pracę w UK. Należy uwzględnić również dochody z pracy na pół etatu. Jeżeli rozliczamy się kilka lat wstecz, należy rozliczyć się z wszystkich legalnie podjętych prac na terenie UK.
  • W Anglii pracodawca zobowiązany jest do wystawiania pracownikom formularzy P45. Jeżeli jednak nie otrzymujemy takiego formularza, konieczne jest otrzymanie tak zwanych payslip’ów, na podstawie których można ubiega się podatek.

Aby rozpocząć procedurę zwrotu podatku, należy przesłać do urzędu w Anglii wypełniony formularz P60 lub P45. Podstawą do rozliczenia są także payslip’y. Podane wyżej procedury panują w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.

Formularze można pobrać z oficjalnej strony urzędu UK: https://www.gov.uk/paye-forms-p45-p60-p11d